Skip to content

1319 Wickford LaneLanoka Harbor, NJ 08734

Built 1998

Last Sale Price
$960,000
Last Sale Date
May 11, 2022

Property Information

Block791.25
Lot21
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page46

Building Details

Building Class18
Description2SF-O-2BG 2777
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage2,777
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$292,700
47%
Improvement Value:$330,300
53%
Total Assessment$623,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,787+7.0%
2024$14,759+6.5%
2023$13,862+3.3%
2022$13,419+1.8%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$960,000
Sq Ft2,777DeedBook 19061, Page 1093Recorded6/10/2022

Property Sale

Sale
$750,000
Sq Ft2,777DeedBook 18185, Page 333Recorded12/2/2020

Property Sale

Sale
$300,890
DeedBook 5617, Page 153

Property Built

Built

Year Built: 1998