Skip to content

1347 Laurel BlvdLanoka Harbor, NJ 08734

Built 1997

Last Sale Date
Sep 19, 1999

Property Information

Block791.25
Lot25
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page46

Building Details

Building Class18
Description2SF-O-2BG 1887
Dwellings1
ZoningR-75
Sq Footage1,887
Acreage0.2

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$316,000
55%
Improvement Value:$258,500
45%
Total Assessment$574,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,558+7.0%
2024$13,610+6.5%
2023$12,783+3.3%
2022$12,375+1.8%
Property History

Property Sale

Sale
$317,000
DeedBook 5740, Page 481

Property Built

Built

Year Built: 1997

Property Sale

Sale
$259,220
DeedBook 5427, Page 976

Property Sale

Sale
$183,333
DeedBook 5400, Page 175