Skip to content

1304 Wickford LaneLanoka Harbor, NJ 08734

Built 1999

Last Sale Price
$660,000
Last Sale Date
Aug 2, 2017

Property Information

Block791.25
Lot6
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page46

Building Details

Building Class18
Description2SF-O-2BG 2729
Dwellings1
ZoningR-75
Sq Footage2,729
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$285,000
46%
Improvement Value:$338,900
54%
Total Assessment$623,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,810+7.0%
2024$14,780+6.5%
2023$13,882+3.3%
2022$13,439+1.8%
Property History

Property Sale

Sale
$660,000

From:

To:

Sq Ft2,729DeedBook 16830, Page 1384Recorded8/9/2017

Property Sale

Sale
$337,495
DeedBook 5729, Page 358

Property Built

Built

Year Built: 1999