Skip to content

1339 Laurel BlvdLanoka Harbor, NJ 08734

Built 1995

Last Sale Price
$560,000
Last Sale Date
Apr 13, 2020

Property Information

Block791.26
Lot11
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page46

Building Details

Building Class18
Description2SF-L-2BG 3289
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage3,289
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$244,500
40%
Improvement Value:$368,700
60%
Total Assessment$613,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,538+7.0%
2024$14,527+6.5%
2023$13,644-9.9%
2022$15,147+1.8%
Property History

Property Sale

Sale
$560,000
DeedBook 17858, Page 316Recorded4/16/2020

Property Sale

SaleMulti
$840,000
DeedBook 12259, Page 231

Property Sale

SaleMulti
$375,000
DeedBook 5608, Page 773

Property Built

Built

Year Built: 1995