Skip to content

614 Laurel BlvdLanoka Harbor, NJ 08734

Built 1956

Owner
---
Last Sale Price
$460,000
Last Sale Date
Mar 28, 2025

Property Information

Block800
Lot9
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page44

Building Details

Building Class18
Description1SF
Dwellings1
ZoningR-75
Sq Footage2,724
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$144,500
37%
Improvement Value:$250,200
63%
Total Assessment$394,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,002+7.0%
2024$9,350+6.5%
2023$8,782+3.3%
2022$8,502+1.8%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$460,000
Sq Ft2,724DeedBook 19972, Page 1511Recorded4/4/2025

Property Sale

Sale
$94,000
DeedBook 5718, Page 720

Property Sale

Sale
$28,500
DeedBook 3535, Page 147

Property Built

Built

Year Built: 1956