Skip to content

615 Bowsprit PointLanoka Harbor, NJ 08734

Built 1984

Last Sale Price
$601,000
Last Sale Date
Nov 25, 2024

Property Information

Block801
Lot8
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page44

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,440
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$215,000
60%
Improvement Value:$145,600
40%
Total Assessment$360,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,138+7.0%
2024$8,543+6.5%
2023$8,023+3.3%
2022$7,767+1.8%
Property History

Property Sale

Sale
$601,000
Sq Ft1,440DeedBook 19870, Page 1790Recorded12/10/2024

Property Sale

SaleMulti
$85,000
DeedBook 4186, Page 720

Property Built

Built

Year Built: 1984