Skip to content

1043 Bowsprit PointLanoka Harbor, NJ 08734

Built 2001

Last Sale Price
$420,000
Last Sale Date
Aug 1, 2016

Property Information

Block831
Lot2.01
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page45

Building Details

Building Class16
Description1SF-R-2AG 2020
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage2,020
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$220,000
56%
Improvement Value:$175,700
44%
Total Assessment$395,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,027+7.0%
2024$9,374+6.5%
2023$8,804+3.3%
2022$8,523+1.8%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$420,000

From:

To:

Sq Ft2,020DeedBook 16471, Page 947Recorded8/8/2016

Property Built

Built

Year Built: 2001

Property Sale

Sale
$100,000
DeedBook 10086, Page 1958