Skip to content

1002 Peaksail PointLanoka Harbor, NJ 08734

Built 1996

Last Sale Price
$185,000
Last Sale Date
Mar 11, 1999

Property Information

Block837
Lot16
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page45

Building Details

Building Class17
Description2SF-O-2AG 1735
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,735
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$185,200
48%
Improvement Value:$200,200
52%
Total Assessment$385,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,766+7.0%
2024$9,130+6.5%
2023$8,575+3.3%
2022$8,302+1.8%
Property History

Property Sale

Sale
$185,000
DeedBook 5674, Page 423

Property Built

Built

Year Built: 1996