Skip to content

1157 East Hickory DriveLanoka Harbor, NJ 08734

Built 1986

Last Sale Price
$369,900
Last Sale Date
Mar 13, 2017

Property Information

Block843
Lot5
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page45

Building Details

Building Class16
Description2SF-O-1AG 1474
Dwellings1
ZoningR-75
Sq Footage1,474
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$248,000
62%
Improvement Value:$152,900
38%
Total Assessment$400,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,159+7.0%
2024$9,497+6.5%
2023$8,920+3.3%
2022$8,635+1.8%
Property History

Property Sale

Sale
$369,900

From:

To:

Sq Ft1,474DeedBook 16687, Page 76Recorded3/20/2017

Property Sale

Sale
$679,900
DeedBook 12651, Page 1219

Property Built

Built

Year Built: 1986

Property Sale

Sale
$28,000
DeedBook 4211, Page 203