Skip to content

1305 Fairfield PlaceLanoka Harbor, NJ 08734

Built 1997

Last Sale Price
$651,500
Last Sale Date
May 5, 2004

Property Information

Block849.01
Lot5
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page46

Building Details

Building Class18
Description2SF-L-2BG 2092
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage2,092
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$325,000
52%
Improvement Value:$294,800
48%
Total Assessment$619,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,706+7.0%
2024$14,683+6.5%
2023$13,791+3.3%
2022$13,350+1.8%
Property History

Property Sale

Sale
$651,500
DeedBook 12077, Page 1712

Property Sale

Sale
$259,745
DeedBook 5454, Page 792

Property Built

Built

Year Built: 1997

Property Sale

Sale
$183,333
DeedBook 5409, Page 729