Skip to content

1301 Warwick LaneLanoka Harbor, NJ 08734

Built 1990

Last Sale Price
$585,000
Last Sale Date
Jan 29, 2019

Property Information

Block849.02
Lot2
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page46

Building Details

Building Class18
Description2SF-L-2BG 2908
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage2,907
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$384,000
53%
Improvement Value:$337,200
47%
Total Assessment$721,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$18,275+7.0%
2024$17,085+6.5%
2023$16,047+3.3%
2022$15,535+1.8%
Property History

Property Sale

Sale
$585,000

From:

To:

Sq Ft2,907DeedBook 17419, Page 249Recorded3/25/2019

Property Sale

Sale
$455,000
DeedBook 5729, Page 770

Property Sale

Sale
$400,000
DeedBook 4875, Page 721

Property Built

Built

Year Built: 1990