Skip to content

856 Rowe StreetLanoka Harbor, NJ 08734

Built 1960

Last Sale Price
$210,000
Last Sale Date
Feb 27, 2019

Property Information

Block865
Lot27
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page48

Building Details

Building Class16
DescriptionF1S
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,560
Acreage0.27

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$84,500
36%
Improvement Value:$149,400
64%
Total Assessment$233,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,927+7.0%
2024$5,541+6.5%
2023$5,204+3.3%
2022$5,038+1.8%
Property History

Property Sale

Sale
$210,000

From:

To:

Sq Ft1,560DeedBook 17409, Page 572Recorded3/14/2019

Property Sale

Sale
$247,000
DeedBook 12245, Page 1135

Property Built

Built

Year Built: 1960