Skip to content

800 Michelle CourtLanoka Harbor, NJ 08734

Built 1992
Other Exempt

Last Sale Price
$314,000
Last Sale Date
May 5, 2016

Property Information

Block878.01
Lot5
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page48

Building Details

Building Class17
Description2SF-L-1AG 1810
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,810
Acreage0.24

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$102,500
35%
Improvement Value:$191,600
65%
Total Assessment$294,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2018$5,985+4.7%
2017$5,717-0.9%
2016$5,771+4.4%
2015$5,526+7.9%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$314,000

From:

To:

Sq Ft1,810DeedBook 16422, Page 204Recorded6/16/2016

Property Sale

Sale
$132,000
DeedBook 5466, Page 299

Property Sale

Sale
$105,000
DeedBook 5021, Page 863

Property Built

Built

Year Built: 1992