Skip to content

420 Forrest AvenueLanoka Harbor, NJ 08734

Built 1957

Last Sale Price
$246,000
Last Sale Date
Dec 20, 2018

Property Information

Block889
Lot42
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page49

Building Details

Building Class16
Description2SF-O 1932
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,932
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$71,000
34%
Improvement Value:$135,600
66%
Total Assessment$206,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,235+7.0%
2024$4,894+6.5%
2023$4,597+3.3%
2022$4,450+1.8%
Property History

Property Sale

Sale
$246,000

From:

To:

Sq Ft1,932DeedBook 17340, Page 1674Recorded12/27/2018

Property Sale

Sale
$151,000

From:

To:

Sq Ft1,932DeedBook 16882, Page 1896Recorded9/27/2017

Property Sale

Sale
$189,000

From:

To:

Sq Ft1,932DeedBook 16709, Page 629Recorded4/12/2017

Property Sale

SaleMulti
$44,000
DeedBook 5399, Page 961

Property Built

Built

Year Built: 1957