Skip to content

411 Forrest AvenueLanoka Harbor, NJ 08734

Built 1985

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 24, 2010

Property Information

Block890
Lot9.03
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page49

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,248
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$78,000
39%
Improvement Value:$122,600
61%
Total Assessment$200,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,083+7.0%
2024$4,752+6.5%
2023$4,463+3.3%
2022$4,321+1.8%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$261,000
DeedBook 14093, Page 1559

Property Sale

Sale
$135,000
DeedBook 11243, Page 805

Property Sale

Sale
$80,000
DeedBook 4423, Page 729

Property Built

Built

Year Built: 1985