Skip to content

604 Pine StreetLanoka Harbor, NJ 08734

Built 1985

Last Sale Price
$265,000
Last Sale Date
Sep 24, 2020

Property Information

Block912
Lot10
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page44

Building Details

Building Class16
Description1SF-R-1AG 1624
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,624
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$82,000
36%
Improvement Value:$144,100
64%
Total Assessment$226,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,729+7.0%
2024$5,356+6.5%
2023$5,031+3.3%
2022$4,870+1.8%
Property History

Property Sale

Sale
$265,000

From:

To:

Sq Ft1,624DeedBook 18103, Page 1Recorded10/14/2020

Property Sale

Sale
$205,000

From:

To:

Sq Ft1,624DeedBook 16563, Page 586Recorded11/7/2016

Property Sale

SaleMulti
$143,000
DeedBook 10282, Page 1210

Property Sale

SaleMulti
$110,000
DeedBook 4929, Page 396

Property Sale

SaleMulti
$60,440
DeedBook 4288, Page 152

Property Built

Built

Year Built: 1985