Skip to content

713 Drew AvenueLanoka Harbor, NJ 08734

Built 1983

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 7, 2017

Property Information

Block917
Lot29
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page50

Building Details

Building Class16
Description1SF-R 1855
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,855
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$77,000
36%
Improvement Value:$138,800
64%
Total Assessment$215,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,468+7.0%
2024$5,112+6.5%
2023$4,802+3.3%
2022$4,648+1.8%
Property History
Sales5

Property Sale

SaleMulti
$250,000
DeedBook 15156, Page 1541

Property Sale

SaleMulti
$165,000
DeedBook 14571, Page 1231

Property Sale

SaleMulti
$138,000
DeedBook 10593, Page 157

Property Sale

SaleMulti
$79,000
DeedBook 5614, Page 411

Property Sale

SaleMulti
$57,990
DeedBook 4224, Page 308

Property Built

Built

Year Built: 1983