Skip to content

806 East Hickory DriveLanoka Harbor, NJ 08734

Built 1972

Last Sale Price
$28,000
Last Sale Date
Nov 1, 1977

Property Information

Block932
Lot4.01
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page44

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,068
Acreage0.29

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$85,000
52%
Improvement Value:$78,700
48%
Total Assessment$163,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,148+7.0%
2024$3,878+6.5%
2023$3,642+3.3%
2022$3,526+1.8%
Property History

Property Sale

Sale
$28,000
DeedBook 3665, Page 538

Property Built

Built

Year Built: 1972