Skip to content

820 Hazelton AvenueLanoka Harbor, NJ 08734

Built 1985

Last Sale Price
$280,000
Last Sale Date
Dec 16, 2022

Property Information

Block933
Lot10
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page44

Building Details

Building Class16
Description2SF-L 1674
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,674
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$77,000
38%
Improvement Value:$124,200
62%
Total Assessment$201,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,098+7.0%
2024$4,766+6.5%
2023$4,477+3.3%
2022$4,334+1.8%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$280,000
Sq Ft1,674DeedBook 19269, Page 520Recorded1/6/2023

Property Sale

SaleMulti
$72,240
DeedBook 4348, Page 809

Property Built

Built

Year Built: 1985