Skip to content

57 Jule CourtLakewood, NJ 08701

Built 2017

Last Sale Price
$750,000
Last Sale Date
Mar 1, 2017

Property Information

Block11.05
Lot13.02
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLakewood Twp
Tax Map Page13

Building Details

Building Class17
DescriptionA-2S-AL-BRK4198
Dwellings1
ZoningR12
Sq Footage4,198
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$221,500
28%
Improvement Value:$583,000
72%
Total Assessment$804,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$19,992+5.1%
2024$19,018+3.8%
2023$18,327+0.3%
2022$18,278+3.9%
Property History

Property Sale

Sale
$750,000

From:

To:

DeedBook 16691, Page 1453Recorded3/24/2017

Property Built

Built

Year Built: 2017