Skip to content

5 Jule CourtLakewood, NJ 08701

Built 2016

Last Sale Price
$571,000
Last Sale Date
Oct 27, 2015

Property Information

Block11.05
Lot13.20
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLakewood Twp
Tax Map Page13

Building Details

Building Class17
DescriptionFA-2S-AL 4249
Dwellings1
ZoningR12
Sq Footage4,249
Acreage0.73

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$235,300
32%
Improvement Value:$502,300
68%
Total Assessment$737,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$18,329+5.1%
2024$17,437+3.8%
2023$16,803+0.3%
2022$16,758+3.9%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2016

Property Sale

Sale
$571,000

From:

To:

DeedBook 16229, Page 920Recorded10/30/2015