Skip to content

39 Kletsk Hill RoadLakewood, NJ 08701

Built 2001

Last Sale Price
$172,339
Last Sale Date
Dec 13, 2001

Property Information

Block11.16
Lot25
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLakewood Twp
Tax Map Page11

Building Details

Building Class35
Description2S-AL-W 2500
Dwellings1
ZoningR15
Sq Footage2,500
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$133,500
36%
Improvement Value:$234,600
64%
Total Assessment$368,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,147+5.1%
2024$8,702+3.8%
2023$8,385+0.3%
2022$8,363+3.9%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$172,339
DeedBook 10647, Page 962

Property Built

Built

Year Built: 2001