Skip to content

6 Hillside BoulevardLakewood, NJ 08701

Built 2001

Last Sale Price
$169,751
Last Sale Date
Jul 24, 2001

Property Information

Block11.16
Lot36
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLakewood Twp
Tax Map Page11

Building Details

Building Class35
Description2S-AL-W 2472
Dwellings1
ZoningR15
Sq Footage2,472
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$134,000
40%
Improvement Value:$201,000
60%
Total Assessment$335,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,325+5.1%
2024$7,919+3.8%
2023$7,631+0.3%
2022$7,611+3.9%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$169,751
DeedBook 10482, Page 795

Property Built

Built

Year Built: 2001