Skip to content

2 Hillside BoulevardLakewood, NJ 08701

Built 2001

Last Sale Price
$175,000
Last Sale Date
Sep 16, 2011

Property Information

Block11.16
Lot38
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLakewood Twp
Tax Map Page11

Building Details

Building Class35
Description2S-AL-W 2500
Dwellings1
ZoningR15
Sq Footage2,500
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$138,500
40%
Improvement Value:$206,400
60%
Total Assessment$344,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,571+5.1%
2024$8,153+3.8%
2023$7,857+0.3%
2022$7,836+3.9%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$175,000
DeedBook 15067, Page 419

Property Sale

SaleMulti
$172,201
DeedBook 10468, Page 1244

Property Built

Built

Year Built: 2001