Skip to content

22 Carasaljo DriveLakewood, NJ 08701

Built 2004

Last Sale Date
Aug 19, 2003

Property Information

Block12.04
Lot147
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLakewood Twp
Tax Map Page15

Building Details

Building Class17
Description2S-AL-STUC-3568
Dwellings1
ZoningR12
Sq Footage3,568
Acreage0.46

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$243,300
37%
Improvement Value:$415,100
63%
Total Assessment$658,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,361+5.1%
2024$15,565+3.8%
2023$14,998+0.3%
2022$14,959+3.9%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2004

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 11646, Page 1497

Property Sale

Sale
$109,000
DeedBook 10865, Page 1214