Skip to content

31 Circle PlaceLakewood, NJ 08701

Built 2007

Last Sale Price
$150,000
Last Sale Date
Sep 1, 2005

Property Information

Block12.04
Lot65
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLakewood Twp
Tax Map Page26

Building Details

Building Class17
Description2S-AL-CD-2A4660
Dwellings1
ZoningR12
Sq Footage4,660
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$230,500
29%
Improvement Value:$566,500
71%
Total Assessment$797,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$19,805+5.1%
2024$18,841+3.8%
2023$18,156+0.3%
2022$18,108+3.9%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2007

Property Sale

Sale
$150,000
DeedBook 12813, Page 1471

Property Sale

Sale
$85,000
DeedBook 10098, Page 388