Skip to content

854 Woodland DriveLakewood, NJ 08701

Built 2011

Last Sale Price
$525,000
Last Sale Date
Oct 3, 2011

Property Information

Block12.04
Lot95
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLakewood Twp
Tax Map Page26

Building Details

Building Class17
Description2S-AL 40424042
Dwellings1
ZoningR12
Sq Footage4,042
Acreage0.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$240,500
31%
Improvement Value:$545,400
69%
Total Assessment$785,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$19,530+5.1%
2024$18,579+3.8%
2023$17,903+0.3%
2022$17,856+3.9%
Property History

Property Sale

Sale
$525,000
DeedBook 14994, Page 1036

Property Built

Built

Year Built: 2011

Property Sale

Sale
$230,000
DeedBook 14465, Page 379

Property Sale

Sale
$82,000
DeedBook 5092, Page 987

Property Sale

Sale
$55,200
DeedBook 4159, Page 215