Skip to content

758 South Lake DriveLakewood, NJ 08701

Built 1998

Last Sale Price
$131,500
Last Sale Date
Jan 25, 1996

Property Information

Block12.06
Lot23
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLakewood Twp
Tax Map Page26

Building Details

Building Class17
Description2SAL
Dwellings1
ZoningR12
Sq Footage4,494
Acreage0.5

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$280,900
32%
Improvement Value:$588,200
68%
Total Assessment$869,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$21,597+5.1%
2024$20,546+3.8%
2023$19,798+0.3%
2022$19,746+3.9%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1998

Property Sale

Sale
$131,500
DeedBook 5338, Page 554

Property Sale

Sale
$70,000
DeedBook 4058, Page 608