Skip to content

8 Belvedere LaneLakewood, NJ 08701

Built 2006

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Feb 7, 2022

Property Information

Block174.01
Lot55.04
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLakewood Twp
Tax Map Page40

Building Details

Building Class17
Description2S-AL-L-1AG3909
Dwellings1
ZoningR15
Sq Footage3,909
Acreage0.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$217,000
30%
Improvement Value:$506,200
70%
Total Assessment$723,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,972+5.1%
2024$17,096+4.1%
2023$16,424+0.3%
2022$16,381+3.9%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$500,000
DeedBook 13212, Page 1804

Property Built

Built

Year Built: 2006