Skip to content

130 Carlton AvenueLakewood, NJ 08701

Built 1925

Last Sale Price
$255,000
Last Sale Date
Jul 28, 2000

Property Information

Block266
Lot1.01
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLakewood Twp
Tax Map Page72

Building Details

Building Class17
Description2S-AL-O 4196
Dwellings1
ZoningR12
Sq Footage4,196
Acreage0.51

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$229,800
39%
Improvement Value:$362,100
61%
Total Assessment$591,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,709+5.1%
2024$13,993+3.8%
2023$13,486+0.3%
2022$13,450+3.9%
Property History

Property Sale

Sale
$255,000
DeedBook 10206, Page 1737

Property Built

Built

Year Built: 1925