Skip to content

198 Carlton Avenue SouthLakewood, NJ 08701

Built 2012

Last Sale Price
$125,000
Last Sale Date
Feb 5, 2010

Property Information

Block266
Lot4.02
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLakewood Twp
Tax Map Page72

Building Details

Building Class17
Description2.5S-AL 474454
Dwellings1
ZoningR12
Sq Footage4,454
Acreage0.48

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$229,000
28%
Improvement Value:$584,300
72%
Total Assessment$813,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$20,211+5.1%
2024$19,226+3.8%
2023$18,529+0.3%
2022$18,480+3.9%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2012

Property Sale

Sale
$125,000
DeedBook 14530, Page 1859