Skip to content

137 Thorndike AvenueLakewood, NJ 08701

Built 2016

Last Sale Price
$210,000
Last Sale Date
Sep 10, 2013

Property Information

Block266
Lot4.03
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLakewood Twp
Tax Map Page72

Building Details

Building Class17
DescriptionA-2S-AL 3964
Dwellings1
ZoningR12
Sq Footage3,964
Acreage0.29

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$224,300
29%
Improvement Value:$553,400
71%
Total Assessment$777,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$19,326+5.1%
2024$18,385+4.1%
2023$17,659+0.3%
2022$17,613+3.9%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2016

Property Sale

Sale
$210,000
DeedBook 15643, Page 448