Skip to content

141 Thorndike AvenueLakewood, NJ 08701

Built 2014

Last Sale Price
$750,000
Last Sale Date
Jun 23, 2017

Property Information

Block266
Lot4.04
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLakewood Twp
Tax Map Page72

Building Details

Building Class17
DescriptionA-2S-AL-STU4276
Dwellings1
ZoningR12
Sq Footage4,276
Acreage0.29

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$224,300
28%
Improvement Value:$574,400
72%
Total Assessment$798,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$19,848+5.1%
2024$18,881+3.8%
2023$18,197+0.3%
2022$18,149+3.9%
Property History

Property Sale

Sale
$750,000

From:

To:

Sq Ft4,276DeedBook 16789, Page 544Recorded7/5/2017

Property Built

Built

Year Built: 2014

Property Sale

Sale
$210,000
DeedBook 15682, Page 1250