Skip to content

190 Carlton AvenueLakewood, NJ 08701

Built 1993

Last Sale Price
$277,000
Last Sale Date
May 15, 2000

Property Information

Block266
Lot6.01
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLakewood Twp
Tax Map Page72

Building Details

Building Class17
Description2SAL&G 2124
Dwellings1
ZoningR12
Sq Footage2,124
Acreage0.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$225,500
44%
Improvement Value:$289,800
56%
Total Assessment$515,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,805+5.1%
2024$12,182+3.8%
2023$11,739+0.3%
2022$11,708+3.9%
Property History

Property Sale

Sale
$277,000
DeedBook 10102, Page 1583

Property Sale

Sale
$156,000
DeedBook 5180, Page 783

Property Built

Built

Year Built: 1993

Property Sale

Sale
$32,000
DeedBook 4894, Page 992