Skip to content

133 Thorndike AvenueLakewood, NJ 08701

Built 2016

Last Sale Price
$150,000
Last Sale Date
Sep 27, 2016

Property Information

Block266
Lot6.02
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLakewood Twp
Tax Map Page72

Building Details

Building Class17
Description2S-AL-STONE5305
Dwellings1
ZoningR12
Sq Footage5,305
Acreage0.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$227,000
23%
Improvement Value:$744,200
77%
Total Assessment$971,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$24,134+5.1%
2024$22,959+3.8%
2023$22,124+0.3%
2022$22,066+3.9%
Property History

Property Sale

Sale
$150,000
DeedBook 16526, Page 154

Property Built

Built

Year Built: 2016