Skip to content

209 Glen Avenue SouthLakewood, NJ 08701

Built 2006

Last Sale Price
$100,000
Last Sale Date
Apr 14, 2003

Property Information

Block274
Lot1.08
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLakewood Twp
Tax Map Page72

Building Details

Building Class17
Description2S-AL- 3532
Dwellings1
ZoningR12
Sq Footage3,532
Acreage0.28

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$224,000
26%
Improvement Value:$633,700
74%
Total Assessment$857,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$21,314+32.4%
2024$16,099+4.7%
2023$15,379+0.3%
2022$15,338+3.9%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2006

Property Sale

Sale
$100,000
DeedBook 11505, Page 269