Skip to content

99 Hollywood AvenueLakewood, NJ 08701

Built 2011

Last Sale Price
$185,000
Last Sale Date
Feb 18, 2011

Property Information

Block284.18
Lot3.01
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLakewood Twp
Tax Map Page71

Building Details

Building Class17
DescriptionA-2S-AL 4071
Dwellings1
ZoningR12
Sq Footage4,071
Acreage0.24

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$199,800
29%
Improvement Value:$481,600
71%
Total Assessment$681,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,933+5.1%
2024$16,108+3.8%
2023$15,522+0.3%
2022$15,481+3.9%
Property History

Property Sale

Sale
$185,000
DeedBook 14835, Page 243

Property Built

Built

Year Built: 2011