Skip to content

420 2nd StreetLakewood, NJ 08701

Built 2017

Last Sale Price
$799,000
Last Sale Date
Jan 9, 2018

Property Information

Block73
Lot2.02
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLakewood Twp
Tax Map Page30

Building Details

Building Class29
DescriptionA/2S-AL/PT.4268
Dwellings2
ZoningR-OP
Sq Footage4,268
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$255,500
31%
Improvement Value:$575,600
69%
Total Assessment$831,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$20,653+5.1%
2024$19,647+3.8%
2023$18,932+0.3%
2022$18,883+3.9%
Property History

Property Sale

Sale
$799,000

From:

To:

DeedBook 17003, Page 717Recorded1/22/2018

Property Built

Built

Year Built: 2017