Skip to content

1414 Towers StreetLakewood, NJ 08701

Built 2015

Last Sale Price
$150,000
Last Sale Date
Feb 1, 2016

Property Information

Block855.04
Lot23.02
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLakewood Twp
Tax Map Page111

Building Details

Building Class17
Description2S-AL-STONE4085
Dwellings1
ZoningR20
Sq Footage4,085
Acreage0.5

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$199,000
26%
Improvement Value:$576,700
74%
Total Assessment$775,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$19,276+5.1%
2024$18,338+3.8%
2023$17,670+0.3%
2022$17,624+3.9%
Property History

Property Sale

Sale
$150,000

From:

To:

Sq Ft4,085DeedBook 16317, Page 1589Recorded2/17/2016

Property Built

Built

Year Built: 2015