Skip to content

260 Newport WayTuckerton, NJ 08087

Built 2013

Last Sale Price
$445,000
Last Sale Date
Sep 14, 2021

Property Information

Block124.01
Lot24
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLittle Egg Harbor Twp
Tax Map Page1308

Building Details

Building Class17
Description2S-AL-L-2AG
Dwellings1
ZoningR1A
Sq Footage2,952
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$105,600
28%
Improvement Value:$271,300
72%
Total Assessment$376,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,348+5.5%
2024$10,759+5.9%
2023$10,155+1.3%
2022$10,021+4.1%
Property History

Property Sale

Sale
$445,000
Sq Ft2,952DeedBook 18716, Page 1406Recorded10/8/2021

Property Sale

Sale
$371,628
DeedBook 15555, Page 1985

Property Built

Built

Year Built: 2013