Skip to content

262 Newport WayTuckerton, NJ 08087

Built 2012

Last Sale Price
$315,000
Last Sale Date
Jul 9, 2019

Property Information

Block124.01
Lot25
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLittle Egg Harbor Twp
Tax Map Page1308

Building Details

Building Class16
Description1S-AL-R-2AG2059
Dwellings1
ZoningR1A
Sq Footage2,059
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$105,700
35%
Improvement Value:$194,800
65%
Total Assessment$300,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,048+4.3%
2024$8,672+5.9%
2023$8,186+1.3%
2022$8,077+4.1%
Property History

Property Sale

Sale
$315,000
Sq Ft2,059DeedBook 17560, Page 87Recorded8/6/2019

Property Sale

Sale
$313,591
DeedBook 15097, Page 569

Property Built

Built

Year Built: 2012