Skip to content

268 Newport WayTuckerton, NJ 08087

Built 2013

Last Sale Price
$283,000
Last Sale Date
Dec 11, 2013

Property Information

Block124.01
Lot28
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLittle Egg Harbor Twp
Tax Map Page1308

Building Details

Building Class16
Description1S-AL-R-2AG1868
Dwellings1
ZoningR1A
Sq Footage1,868
Acreage0.19

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$106,000
38%
Improvement Value:$173,800
62%
Total Assessment$279,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,425+4.3%
2024$8,075+5.9%
2023$7,622+1.3%
2022$7,521+4.1%
Property History

Property Sale

Sale
$283,000

From:

To:

DeedBook 15717, Page 226Recorded12/27/2013

Property Built

Built

Year Built: 2013