Skip to content

282 Newport WayTuckerton, NJ 08087

Built 2015

Owner
---
Last Sale Price
$535,000
Last Sale Date
Dec 12, 2025

Property Information

Block124.01
Lot35
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLittle Egg Harbor Twp
Tax Map Page1308

Building Details

Building Class16.5
Description1S-AL-R-2AG
Dwellings1
ZoningR1A
Sq Footage2,585
Acreage0.21

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$110,200
33%
Improvement Value:$222,100
67%
Total Assessment$332,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,006+4.3%
2024$9,590+6.1%
2023$9,036+1.3%
2022$8,916+4.1%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$535,000
Sq Ft2,585DeedBook 20229, Page 625Recorded12/17/2025

Property Sale

Sale
$335,356

From:

To:

DeedBook 16270, Page 1537Recorded12/18/2015

Property Built

Built

Year Built: 2015