Skip to content

210 Newport WayTuckerton, NJ 08087

Built 2011

Last Sale Price
$530,000
Last Sale Date
Nov 18, 2024

Property Information

Block124.01
Lot6
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLittle Egg Harbor Twp
Tax Map Page1309

Building Details

Building Class16
Description1S-AL-R-2AG
Dwellings1
ZoningR1A
Sq Footage2,303
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$102,000
32%
Improvement Value:$211,900
68%
Total Assessment$313,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,078+5.0%
2024$8,642+6.1%
2023$8,143+1.4%
2022$8,032+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$530,000
Sq Ft2,303DeedBook 19861, Page 1862Recorded11/29/2024

Property Sale

Sale
$340,000

From:

To:

Sq Ft2,303DeedBook 17278, Page 939Recorded10/23/2018

Property Sale

Sale
$310,000

From:

To:

Sq Ft2,303DeedBook 15824, Page 351Recorded6/11/2014

Property Sale

Sale
$300,000
DeedBook 14943, Page 1766

Property Built

Built

Year Built: 2011