Skip to content

50 Gimball RoadTuckerton, NJ 08087

Built 2014

Last Sale Price
$418,676
Last Sale Date
Apr 23, 2014

Property Information

Block124.02
Lot24
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLittle Egg Harbor Twp
Tax Map Page1307

Building Details

Building Class16
Description2S-AL-O-2AG2748
Dwellings1
ZoningR1A
Sq Footage2,748
Acreage0.26

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$114,200
31%
Improvement Value:$254,100
69%
Total Assessment$368,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,090+4.3%
2024$10,629+5.9%
2023$10,033+1.3%
2022$9,900+4.1%
Property History

Property Sale

Sale
$418,676

From:

To:

DeedBook 15814, Page 48Recorded5/28/2014

Property Built

Built

Year Built: 2014