Skip to content

53 Hamble RoadTuckerton, NJ 08087

Built 2016

Last Sale Price
$298,269
Last Sale Date
Jul 19, 2016

Property Information

Block124.02
Lot26
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLittle Egg Harbor Twp
Tax Map Page1308

Building Details

Building Class16
Description1S-AL-R-2AG2050
Dwellings1
ZoningR1A
Sq Footage2,050
Acreage0.2

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$108,100
37%
Improvement Value:$185,200
63%
Total Assessment$293,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,831+4.3%
2024$8,465+5.9%
2023$7,990+1.3%
2022$7,884+4.1%
Property History

Property Sale

Sale
$298,269

From:

To:

DeedBook 16457, Page 340Recorded7/25/2016

Property Built

Built

Year Built: 2016