Skip to content

49 Hamble RoadTuckerton, NJ 08087

Built 2014

Last Sale Price
$387,500
Last Sale Date
Dec 15, 2021

Property Information

Block124.02
Lot28
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLittle Egg Harbor Twp
Tax Map Page1308

Building Details

Building Class16.5
Description1S-AL-R-2AG
Dwellings1
ZoningR1A
Sq Footage1,879
Acreage0.2

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$108,100
38%
Improvement Value:$176,400
62%
Total Assessment$284,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,566+4.3%
2024$8,211+5.9%
2023$7,750+1.3%
2022$7,647+4.1%
Property History

Property Sale

Sale
$387,500
Sq Ft1,879DeedBook 18908, Page 1795Recorded2/14/2022

Property Sale

Sale
$281,453

From:

To:

DeedBook 15835, Page 1542Recorded6/26/2014

Property Built

Built

Year Built: 2014