Skip to content

43 Hamble RoadTuckerton, NJ 08087

Built 2014

Last Sale Price
$296,250
Last Sale Date
Jul 18, 2014

Property Information

Block124.02
Lot30
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLittle Egg Harbor Twp
Tax Map Page1308

Building Details

Building Class16
Description1S-AL-R-2AG1879
Dwellings1
ZoningR1A
Sq Footage1,879
Acreage0.2

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$108,100
37%
Improvement Value:$182,400
63%
Total Assessment$290,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,747+4.3%
2024$8,384+5.9%
2023$7,913+1.3%
2022$7,809+4.1%
Property History

Property Sale

Sale
$296,250

From:

To:

DeedBook 15863, Page 1518Recorded8/5/2014

Property Built

Built

Year Built: 2014