Skip to content

23 Hamble RoadTuckerton, NJ 08087

Built 2010

Last Sale Price
$360,000
Last Sale Date
Sep 25, 2020

Property Information

Block124.02
Lot40
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLittle Egg Harbor Twp
Tax Map Page1308

Building Details

Building Class17
Description2S-AL-L-2AG
Dwellings1
ZoningR1A
Sq Footage2,704
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$109,000
26%
Improvement Value:$306,000
74%
Total Assessment$415,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,496+11.9%
2024$11,163+5.9%
2023$10,536+1.3%
2022$10,397+4.1%
Property History

Property Sale

Sale
$360,000

From:

To:

Sq Ft2,704DeedBook 18117, Page 634Recorded10/22/2020

Property Sale

Sale
$391,160
DeedBook 14525, Page 754

Property Built

Built

Year Built: 2010