Skip to content

14 Gimball RoadTuckerton, NJ 08087

Built 2008

Last Sale Price
$315,000
Last Sale Date
Nov 18, 2019

Property Information

Block124.02
Lot7
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLittle Egg Harbor Twp
Tax Map Page1307

Building Details

Building Class17
Description1S-AL-R-2AG2482
Dwellings1
ZoningR1A
Sq Footage2,482
Acreage0.27

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$109,600
34%
Improvement Value:$211,000
66%
Total Assessment$320,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,653+4.3%
2024$9,253+5.9%
2023$8,733-8.8%
2022$9,580+4.1%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$315,000
Sq Ft2,482DeedBook 17715, Page 1516Recorded12/12/2019

Property Sale

Sale
$265,000

From:

To:

DeedBook 16165, Page 1806Recorded8/19/2015

Property Sale

Sale
$424,711
DeedBook 14127, Page 984

Property Built

Built

Year Built: 2008